Otvorená výzva diskutujúcim GLOBSEC 2015

Autor: Roman Lackovič | 20.6.2015 o 8:07 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  686x

Jeden z hlavných organizátorov predchádzajúcich konferencií GLOBSEC mi pred rokmi na moju otázku, ako si môže ako diplomat dovoliť tak otvorene hovoriť najvyšším predstaviteľom iných štátov nepríjemné pravdy, odpovedal:

„...keď hovoríš stále pravdu a si konzistentný, môžeš si to dovoliť povedať komukoľvek...“.

Skúsme sa zamyslieť nad témami tohtoročnej konferencie a povedzme si otvorene, ktoré z nich sú príčinou globálnych alebo regionálnych bezpečnostných problémov. Buďme k sebe úprimní. Rusko, vojna na Ukrajine, terorizmus, ISIL, utečenci a migrácia do Európy, chudoba, nezamestnanosť a mnoho ďalších sú témy, ktoré si bezpochyby zaslúžia serióznu diskusiu aGLOBSEC robí v tejto veci výbornú prácu. Avšak sú to „len“ sekundárne alebo terciálne problémy, ktoré vznikli v dôsledku neriešenia tých primárnych problémov. Ich nepomenovaním, alebo nedostatočnou odvahou ich pomenovať, sme postupne sami vytvorili nové témy, konflikty, nerovnovážne stavy. Témami, ktoré sú na tento rok pripravené, sa latka neposunie vyššie, iba ak sa vedome rozdiskutujú ako následok nášho predchádzajúceho zlého počínania.

Čo sú teda tie primárne problémy, ktoré považujem za príčinu súčasných globálnych problémov? Hlavnou príčinou je fakt, že vlády už nemajú v rukách úplnú správu krajiny. Sú to bohaté nadnárodné korporácie, firmy, aj jednotlivci, ktorí na presadenie svojich cieľov využívajú všetky prostriedky. Peniaze a ešte viac peňazí, moc, ovládanie, korupcia, mrhanie zdrojmi a energiou, to sú motivácie na ovládanie nových trhov a nové expedičné vojny. Špeciálne najväčšie zbrojárske spoločnosti svojim konaním doslova podkopávajú všetky zásady prirodzeného vývoja. Problém je, že v takejto situácii ovplyvnené a korumpované vlády už nemajú kontrolu nad budúcnosťou obyvateľstva a demokratické voľby strácajú zmysel.

Ďalšou príčinou je skutočnosť, že za súčasného spôsobu rozhodovania a vetovania P5 (stálych členov Bezpečnostnej rady OSN) je Organizácia spojených národov prakticky nefunkčná a stala sa nástrojom presadzovania moci a politického obchodu. Stále viac sa pri riešení globálnych problémov angažuje VOJENSKÁ organizácia (NATO). Osobne som niekoľkokrát zažil politické obchodovanie v Bezpečnostnej rade, alebo pri zostavovaní koaličných síl do Afganistanu, a preto som presvedčený, že toto treba ihneď zmeniť.

„The Age of Propaganda“ je dobrá téma, avšak nie v spojitosti s Ruskom, Ukrajinou, či ISILom. Masovokomunikačné prostriedky sú plné propagandy, klamstiev, poloprávd a reklamy. Jednoduchý človek je ľahko oklamaný. Sme klamaní a zavádzaní denne a zabúdame, čo sú správne hodnoty. Sme apatickí k nespravodlivosti, korupcii, klamstvu, násiliu, k nekonečnému míňaniu zdrojov a sme rozmaznaní majetkom. Hrozí, že sa staneme hlúpymi a nesvojprávnymi otrokmi a už nebudeme schopní ovplyvňovať dianie vo vlastnej krajine.

Je veľmi málo príležitostí, kedy malá krajina môže hovoriť nahlas. GLOBSEC vďaka kvalitnej práci získal veľa poslucháčov, čo je jeho veľkou výhodou. Myslím, že je schopný prispieť k zastaveniu tsunami globálnych bezpečnostných problémov.

Môj odkaz teda znie: „Namierte presne do stredu terča a budte odvážni“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.


Už ste čítali?